Filozofija i filozofija
Transcendentalna dedukcija kategorija razuma nije moguća
Filozofija i filozofija
Objavljeno: 05. Decembar 2014.Ne samo da se sve apriorne vrste sudova i iz njih dalje logičke kategorije ne mogu izvesti iz "čistog" razuma i njegove moći suđenja, već tek posredno, iz umske moći zaključivanja, nego i "čista": čulnost i "čist" razum i sam čist kritički, teorijski um, pretpostavljaju u svojoj dedukciji stariju čistu volju i sintetički najstariju vlastitost, samokritični, praktično-moralni um!
detaljnije
Osnova za svaku buduću filozofiju
Filozofija i filozofija
Objavljeno: 28. Novembar 2014.Kada Ja ne bi bilo konkretno, pojedinačno, vlastito Ja, zašto bi se, uopšte, zvalo Ja, bilo Ja?
Kao što naše telo i sva naša čula (vid, sluh, miris, ukus, dodir) podrazumevaju u svom jedinstvu stariju volju, tako sve mišljenje ili saznanje našeg razuma i teorijskog uma (a ne samo odlučivanje, delovanje praktičnog uma), u svojoj najstarijoj sintetičkoj praosnovi podrazumeva čistu volju i jednu sintetički najstariju istu vlastitost!
detaljnije
Da li je postojanje predikat
Filozofija i filozofija
Objavljeno: 21. Novembar 2014.Ako se iz Kantove tvrdnje: "Biće nije realan predikat", izbaci (kao suvišna) reč realno to je sada tipičan sud tradicionalne metafizike – gde biće nikad nije ni bilo predikat, nego starija supstancijalnost – i znači nešto sasvim suprotno od onoga što je Kant hteo da kaže!
detaljnijeAristotelov pristup kategorijama
Filozofija i filozofija
Objavljeno: 20. Novembar 2014.Za Aristotela su kategorije najosnovniji logički ili ontološki predikati koji se izriču o bilo čemu. Oni se ne mogu nikako izvesti iz nekog praosnovnog pojma deduktivno, nego samo najširom sistematizacijom svih pojedinačnih, posebnih, opštih pojmova induktivno. Takođe, kategorije se ne mogu svesti jedna na drugu ili izvesti jedna iz druge, jer kada bi to bilo moguće, ti izvedeni pojmovi bio bi nešto drugostepeno a ono iz čega se izvode - kategorija. Ipak, one opet nemaju svoje značenje nemaju po sebi, nego u odnosu sa drugim kategorijama.
detaljnijeO Novaković Tomislavu
Tomislav Novaković je diplomirao filozofiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Živi i stvara u Čačku kao samostalni filozof.
Filozofija dana
Prirodna nauka koristi logiku kada opštim i nužnim zakonima objašnjava red, poredak sveta, a bilo kakav kosmički um, logos, za celovito jedinstvo materije–energije, po definiciji „objektivne“ nauke, isključuje već na početku!
Bez obzira što ne prihvata nikakav prauzrok izvan same prirode, da bi nauka uopšte bila nauka, ona neki neki jedinstveni logos mikro-makro sveta mora predočiti.
Ne radi se samo o tome da se našem objašnjavanju sveta ima pravo prigovoriti da je "antropocentrično", nego da li se bez neke (bilo kakve) jedinstvene logike za svu materiju–energiju–prostor–vreme–brzinu, sve oblike makro, mikro sveta, uopšte nešto suštinski objašnjava!
Ako čovek (bilo koji živi stvor) ima (neku) „glavu“, zašto je ne bi imala i sva mikro-makrokosmička priroda u svakom svom delu, kao stvarajuće znanje po kome svaka stvar ili biće jeste to što jeste.
Tomislav Novaković